Pro nováčky
PŘIDEJ SE K NÁM A BUĎ HVĚZDOU!
Ahoj plaváčku,
velmi nás těší, že jsi si jako svoji aktivitu pro volný čas vybral právě nás, Modrou hvězdu Praha, která je potápěčským klubem mládeže.
Jak a kde plaveme
Plaveme 2x týdně na dvou lokalitách, a to v úterý na Šutce (Praha 8) a ve čtvrtek na Zeleném pruhu (Praha 4). Ty můžeš chodit kdykoliv chceš jednou, ale i dvakrát týdně, záleží na tvých časových možnostech a dopravní dostupnosti.
Cena za měsíc je stejná ať plaveš jednou nebo dvakrát týdně. Pokud začínáš, stačí chodit 1x za týden, pokud tě to hodně baví, nebo již jezdíš i na závody, je lepší chodit 2x týdně. Více se toho naučíš a budeš stále rychlejší a rychlejší. První hodina na zkoušku zdarma.
Závody?
Ano, jsme sportovní oddíl. Účastníme se pravidelných závodů. Máme sportovce ve všech kategoriích od nejmladších až po veterány. Za dobu působení Modré Hvězdy jsme získali mimo řady domácích úspěchů a mistrovských titulů i medaile z mistrovství světa nebo Evropy, nejen dospělých, ale i v kategorii juniorů.
Závody se konají od října do června a vychází to v průměru na jednu sobotu v měsíci. Někdy se konají i 2denní závody, kde organizátoři zajišťují pro účastníky ubytování. Hlavními závody dětí a mládeže je Česká liga mládeže, která má samostatná kola v Čechách a samostatná kola na Moravě. Na podzim každého roku se pak koná Finále české ligy, kam postupují vždy 3 nejlepší kluby. Zatím jsme se dostali na všechna finále.
Většina dalších závodů, zvláště ty pro začátečníky se koná ve městech v Čechách, občas se zajede i na Moravu. Finální individuální závody bývají pak koncem května, a to v podobě Mistrovství ČR, kam je nominováno v každé kategorii 24 dívek a kluků s nejlepšími republikovými časy.
Na závody nás vozí rodiče, často se mezi sebou dohodnou a vezmou závodníky, kteří mají třeba problém s dopravou, nebo u kterých z časových důvodů nemohou rodiče závody absolvovat.
Asi tě zajímá, co jsou to ty zmiňované kategorie…..
Kategorie je věkové rozpětí soutěžících, protože by bylo nefér, kdyby spolu soutěžili 10letí společně s 15letými. Je tam velký rozdíl ve zkušenostech i fyzických možnostech. Z tohoto důvodu jsou děti rozděleny do kategorií podle věku, které mají rozpětí 2 let. Nejmladší kategorie je E, která zahrnuje děti ve věku 10-11let (na některých závodech bývá vyhlášena i kategorie E0, což jsou děti mladší než 10let – aby měli možnost si již také stoupnout na bednu, tj získat diplom, či medaili). Další kategorie jsou: D (12-13let), C (14-15let), B (16-17), A 18+.
V jakých disciplínách se plave?
Na trénincích trénujeme vše potřebné. Ze začátku se pilují zejména plavecké techniky a následně se učí plavat se dvěma ploutvemi, maskou (tak se říká plaveckým brýlím) a šnorchlem. Náš šnorchl je jiný, než u rekreačních potápěčů – ti ho mívají připevněný na straně. My máme šnorchl vepředu uprostřed a to proto, že když se plave a závodí, tak má malý odpor a tudíž nebrzdí v rychlosti.
Když zvládneš plavat se dvěma ploutvemi s kraulovýma rukama, máš zvládnutou první závodní disciplínu, které se říká BiFi a na závodech bývá označována právě písmeny BF. U tohoto označení bývají ještě uváděna čísla jako např. 50BF, 100BF nebo 200BF, což je zpřesnění délky trati, která se plave, 50BF tedy znamená 50 metrů technikou BF.
Se dvěma ploutvemi se pak začneš učit kopat nohama jako delfín, když pak už tvé tělo zvládne tento pohyb, dostaneš jednu velkou ploutev, ta se nazývá monoploutev (říkáme jí Mona) a do ní se strkají obě nohy naráz, takže se ti s ní nepodaří nikam odejít. S Monou se pak plave několik disciplín. S Monou se plave s nataženýma rukama, tvoje středová část těla (bříško a zadek) rozvlní tělo tak, že plaveš jako delfín. Není to vůbec jednoduché, ale je to krásné a elegantní a určitě to brzy zvládneš. Plavání s Monou na hladině bývá označováno na závodech zkratkou PP a opět se plave v různých délkách tratí – 50m, 100m, 200m, 400m a ti starší plavou i 800m nebo 1500m.
S Monou se plavou i disciplíny pod vodou, tzn. na nádech. U starších se tyto podvodní disciplíny jezdí s dýchacím přístrojem a malou vzduchovou lahví, tyto disciplíny se označují jako RP. Kategorie E plave 15/10RP, což je disciplína nádechová, kdy musíš zvládnout pod vodou doplavat minimálně 15 metrů, potom se můžeš vynořit, nadechnout a doplavat na konec 25metrového bazénu. Věř ale, že po zvládnutí techniky a získání jistoty dáš brzy celý bazén jen na jeden nádech, tzn. že se na startu nadechneš, skočíš a vynoříš se až v cíli na druhé straně.
Plavou se i štafety, bývají v různých výše zmiňovaných disciplínách a štafety se účastní vždy 4 závodníci.
Vybavení
Když začínáš, klub má veškeré potřebné vybavení k dispozici a zapůjčí ti je. To znamená, zapůjčíme ploutve, šnorchl i masku. Ty tedy potřebuješ jen plavky, plavací čepici a tuhé mýdlo v krabičce (mýdlo usnadňuje rychlejší a snazší nasazení ploutví). Když se ujistíš, že chceš s námi zůstat, doporučujeme pořídit si vlastní masku – masky míváme standardně k dispozici ke koupi na bazénu. Stačí se jen domluvit s trenérem.
Ploutve doporučujeme koupit vlastní, až jsi si jistý, že s námi zůstaneš. Vydrží podle toho, jak rychle roste noha. I zde se můžeme domluvit na výměnu za větší. Monoploutev také půjčujeme, příp. můžeme zařídit koupi kvalitní a cenově dostupné.