Modrá hvězda

Na světovém mistrovství se závodí v 6 disciplínách, z toho 4 individuální (Mkurz, Tyče, Hvězda, Paralelní slalom) a dvou společných disciplinách MONK a Sjíždění, které se plavou ve 2 členných u MONKu a. 4členných družstvech ve Sjíždění. Junioři soutěží na mistrovstvích Evropy pouze ve 4 individuálních disciplínách. Ve všech disciplinách jde nejen o přesnost plavání podle kompasu ale i o rychlost plavání. Voda Harcovské přehrady po letních dlouhotrvajících vedrech se pomalu ztrácela (od června o 1,5 m) a viditelnost z 1 m na sotva půl metru dávala větší váhu přesnému plavání. Úbytek vody dělal starost i stavitelům tratí z potápěčského pořadatelského klubu Aquaklub Liberec (Lubomír Silný a Miroslav Vondrouš).

Disciplína Hvězda skončila pro nás velice úspěšně – v mužích třetí a bronzovou medaili získal Jan Skružný, v  juniorkách získala titul vicemistryně Evropy Eliška Šimůnková.

Čtvrtý den MS se plavala disciplína Mkurz. V tomto závodě orientáři „vylovili“ tři medaile. Zlatou získala juniorka Eliška Šimůnková. V ženách třetí místo a bronzovou medaili získala Vendula Resová a v juniorech také Jakub Valníček.

Sprinterský závod – paralelní slalom – se plaval podle nových pravidel. Dva nejúspěšnější závodníci z posledního šampionátu jsou nasazeni (pokud se účastní závodu), ostatní musí plavat dopoledne kvalifikaci. Odpoledne pak plavou jen ti nejlepší nasazeni podle výkonu vyřazovacím způsobem po dvou závodnících proti sobě. Zisk bronzové medaile v juniorské kategorii se povedl Lucii Žížalové.

Poslední den šampionátu se plave nejsledovanější disciplína – Sjíždění mužů a žen (junioři tuto disciplinu nemají). Závod plavou čtyřčlenná družstva. Každý ze závodníků startuje z jiného startu, po 150 metrech se dva a dva závodníci sejdou na tyči, kterou musí najít a jako dvojice plavou k další bójce, na které se mají sejít všichni čtyři závodníci a společně pak plavat do cíle. Ve vodě s tak malou viditelností to byl velice náročný úkol, a do cíle ve čtyřech doplavali pouze tři družstva mužů a jen 2 družstva žen. I v tomto závodě byla vidět velká převaha našich závodníků, muži zajeli perfektní závod a obsadili první místo ve složení Ondřej Černý, Ondřej Kašpar, Jakub Němeček a Jan Skružný. Ženám se již tak nedařilo, protože dvojice Štěpánková–Resová se svých kolegyň (Dvořákové, Tylové) na bodu B nedočkala a tak závod dokončily pouze ve dvou a obsadily 5. místo.

2016-10-17 19:38:16