Modrá hvězda

Zatímco při ostatních disciplínách orientačního potápění si závodník ještě před startem naměří trať (úhly a vzdálenosti), kterou musí proplavat, disciplína EONK je nejtěžší tím, že závodník na startu dostane pouze mapu, na které je zakreslena trať. Závodník po zanoření si měří kurzy a délku jednotlivých úseků. U tyče, na které jsou umístěny kleště (obdobné jako při orientačním běhu), závodník zaznamená do kartičky svou přítomnost, naměří úsek který má plavat a pokračuje k další tyči. Až se dostane k páté tyči, při jejímž dosažení závod končí. Vyhrává samozřejmě nejrychlejší.

Disciplínu EONK vyhrála mezi ženami Zuzana Dvořáková před Zuzanou Štěpánkovou (obě z Liberce) a Naďou Tylovou (z MH Praha). V mužích zvítězil Jakub Němeček před Ondřejem Kašparem (oba z Liberce) a Janem Skružným z MH Praha. Nejlepší junioři byli Lucie Žížalová a Jakub Valníček oba z Modré Hvězdy Praha.

Druhou disciplínu Mistrovství ČR – Mkurz vyhrála Vendula Resová, před juniorkou Eliškou Šimůnkovou (obě z Modré Hvězdy Prahy) a Dvořákovou Zuzanou z Liberce. V mužích obsadili první 3 místa závodníci Liberce – Jakub Němeček, Jiří Petržilka ml. a Kašpar Ondřej. Juniorskou kategorii vyhrála Eliška Šimůnková před Lucií Žížalovou (obě z MH Praha) a kategorii juniorů vyhrál opět pražský Jakub Valníček před pardubickým Otakarem Novotným a Lukášem Pilným (také z MH Praha).

Kromě závodů Mistrovství ČR se konal ještě 12. ročník Memoriálu Jakuba Kalouska, jako vzpomínka na pardubického kamaráda, který byl také juniorským reprezentantem v orientačním potápění. Je to závod dvoučlenných družstev (muž a žena), který se všem účastníkům vždy velice líbí. I přesto, že v letošním roce musel být, z bezpečnostní důvodů (kvůli silné bouřce a krupobití), na hodinu přerušen.

I v tomto závodě spolu plavou smíšená dvoučlenná družstva podle mapy (obdobně jako při disciplíně EONK), ale při každém najitém bodu musí závodníci zodpovědět ještě otázku (celkem 4), které v tomto roce byly z oblasti biologie. Nejlépe otázky zodpověděla dvojice Radka Chomoutová a Martin Veselý z Modré Hvězdy Praha, jednu chybu, avšak nejrychlejší čas měla dvojice Dvořáková Zuzana, Němeček Jakub z Liberce a třetí místo pak obsadila dvojice Jiří Petržilka, Eliška Šimůnková (Liberec– MH Praha).

2015-07-15 17:26:19