Modrá hvězda

Finále Ligy mládeže Liberec (19.-20.11.) 

V sobotu a v neděli se v Liberci plavalo Finále Ligy mládeže. Je to vlastně mistrovství ČR klubů v žákovské kategorii, ve kterém startují 3 nejlepší kluby z Čech a 3 nejlepší kluby z Moravy. (Během prvního pololetí se konala čtyři kola ligy mládeže, ve kterých jednotlivá družstva získávala body do celkového hodnocení. Po základních kolech se body sečetly a první tři kluby Čech a Moravy postoupily do podzimního finále.) Poslední finále se plavalo na podzim 2019 a naše děti vybojovaly druhé místo. Z tehdejší úspěšné generace už nám ale zůstali jenom Petra a Vasil.  

Letos bylo všechno složitější. Zkušených závodníků moc nemáme a zákon schválnosti funguje spolehlivě. Když se nám podařilo složit družstvo, tři z nominovaných (Lena, Maruška a Tobiáš) se na poslední chvíli nemohli ze zdravotních důvodů zúčastnit a náhradníky se nám již nepodařilo sehnat. Nakonec v sobotu do Liberce dorazila nepočetná výprava 11 závodníků (místo optimálních 16). V kategorii E (ročníky 2011 a mladší) jsme měli Alisu, Rozárku, Bořka, Kubu a Mikuláše. V kategorii D (ročníky 2009 a 2010) plavaly Dominika, Eliška a Petra. V céčkové kategorii (2007 a 2008) nás reprezentovali Klára, Vasil a Zbyněk. Je škoda, že další děti nenašly chuť hájit klubové barvy.  

Nakonec i takto oslabené družstvo vybojovalo 11 medailových umístění v individuálních disciplínách. V hodnocení jednotlivců byla Petra nejlepší v dívčí kategorii D (5 startů a při nich tři první, jedno druhé a jedno třetí místo). Vasil obsadil v chlapecké kategorii C celkově druhé místo (5 startů – tři druhá a dvě třetí místa). V kategorii E dosáhl Bořek na jeden bronz a dvě čtvrtá místa. Některým dětem se dařilo víc (a zaplavaly si i osobáky), některým se dařilo míň (a obrečely nezdary), někteří zažili diskvalifikace. Důležité je, že všichni bojovali za klub a jejich snaha jim nakonec vynesla páté místo.  

Je ale třeba připomenout, že na úspěchu se podílelo nejenom 11 statečných, kteří plavali v Liberci ve finále, ale také dalších 10 dětí, které se během prvního pololetí zapojilo do základních kol ligy. Všem závodníkům patří poděkování. A samozřejmě děkujeme také trenérům a rodičům, kteří děti podporují, vozí je na tréninky a doprovázejí na závody. 

Snad bude příští rok účast dětí na závodech hojnější. Jednotlivá kola ligy se budou plavat 21. 1. (Most), 25. 3. (Tábor) a 15. 4. (Liberec). Už teď, prosím, počítejte s účastí na závodech.  

(Fotky a zpravodajství jsou na facebooku, kompletní výsledky na https://polistime.cz/vysledky/.)